Špaček Josef

Josef Špaček je houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa a řadí se mezi nejvýraznější talenty své generace. Jeho hra vyniká technickou jistotou, virtuozitou, osobitým výrazem a širokým rozsahem barevnosti zvuku.
Vystupuje s významnými orchestry po celém světě, v této sezóně jsou to např. Deutsches Symhonie Orchester (DSO) Berlin, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Česká filharmonie a Bamberští symfonikové, WDR Sinfonieorchester, Tonhalle-Orchester Zürich, Belgický národní orchestr nebo SWR Symphonieorchester Stuttgart.
Je zároveň žádaným komorním hráčem a pravidelným hostem renomovaných festivalů.

Jeho diskografie zahrnuje nejnověji unikátní album Cesty, zahrnující výběr českých duí pro housle a violoncello, jež s violoncellistou Tomášem Jamníkem nahrál pro vydavatelství Supraphon v dubnu 2022.
Josef Špaček studoval pod vedením renomovaných pedagogů Idy Kavafian a Jaime Lareda na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii a Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. Studium na Pražské konzervatoři absolvoval pod vedením Jaroslava Foltýna. V roce 2011 se stal historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie a na této pozici setrval devět sezón až do roku 2020. Nyní s Českou filharmonií pravidelně spolupracuje v pozici rezidentního umělce.

Josef Špaček hraje na housle “LeBrun; Bouthillard” Guarneri del Gesù cca. 1732 zapůjčené od společnosti Ingles & Hayday.