Bóková Nikol

Nikol Bóková je hudebnice věnující se mnoha hudebním žánrům. Jako interpretka klasické hudby se její repertoár pohybuje od baroka po současnou hudbu, ale primárně se zaměřuje na období 19. a 20. století. Zároveň je mimořádnou autorkou vlastní, jedinečné hudby.

Její tvorba čerpá z jejího vzdělání klasického pianisty a kombinuje prvky jazzu, vážné hudby, pop music a minimalismu. Během tří let natočila tři alba, která se setkala s velkým ohlasem u kritiky. Své debutové album INNER PLACE, které bylo nominováno na cenu České hudební akademie, a druhé album UNRAVEL natočila s Michałem Wierzgońem a Martinem Kociánem, kteří jsou předními jazzovými hudebníky mladé generace. Třetí album PROMETHEUS vyšlo v květnu 2021, necelý rok po vydání Unravel. K nahrávce Promethea si Nikol pozvala pozoruhodné jazzové muzikanty Davida Dorůžku a Jaromíra Honzáka a světově uznávaného hráče na lesní roh Radka Baboráka. Nikol Bóková ve svých skladbách nenuceně cestuje mezi žánry a je zjevně fascinována možnostmi, které nabízejí.​

Kromě kompozice se Nikol věnovala sólové kariéře pianistky, pravidelně vystupuje s předními českými orchestry na českých i evropských pódiích, provádí sólové recitály a nahrává klasickou hudbu pro Český rozhlas. Vystupovala na festivalech jako Janáčkův máj, JazzFestBrno, Americké jaro nebo Influencers of resonance.

Ve spolupráci s výtvarníkem Janem Valou je spoluautorkou projektu CATAPLASM a propaguje jej v rámci dárcovské platformy Patreon. Nikol v projektu kombinuje svět klasické hudby s vlastní tvorbou a vytváří mistrovské kurzy, lekce hry na klavír pro začátečníky, videoklipy a audiovizuální projekty, ve kterých umožňuje posluchačům nahlédnout do hudebního světa a tvůrčího procesu vlastního i další lidé, kteří žijí hudbou. V rámci tohoto projektu působí nejen jako skladatelka, ale také jako střihačka a scenáristka.