Hořínková Dita

Herečka a zpěvačka Dita Hořínková se narodila 16. března 1976 v Praze. Loňský rok jí herecká asociace udělila nominaci na Cenu Thalie 2017 za mimořádný výkon v roli Hraběnky Karolíny z Dubna v inscenaci Casanova.

V současné době ji můžete vidět v Praze v divadle Hybernia v muzikálech Mefisto – Laurecie Bosetti, Iago – Emilie, Doktor OX – Starostka, Romeo a Julie – Chůva, Sněhová královna – Jarní květinová víla, v operetě Mam’zelle Nitouche v roli Coriny v Hudebním divadle Karlín nebo jako již zmíněnou Hraběnku Karolínu z Dubna v inscenaci Casanova v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí n/Labem. Zazářila například v hlavních rolích v muzikálech Cats – Grizabella, My Fair Lady – Líza Doolitlová,Cikáni jdou do nebe – Rada a dalších.Často vystupuje i v zahraničí. Absolvovala mimo jinésólováturné po Kanadě a Japonsku.

Je pedagožkou zpěvu na Hudebně dramatickém oddělení Pražské konzervatoře. Dita se věnuje zejména muzikálu, činohře a operetě. Její osobité herectví oplývající komediálním talentem je vždy dalším rozměrem pěveckých rolí.

Začínala ve svých osmi letech v Národním divadle v představení Liška Bystrouška (Leoš Janáček). Už jako členka Kühnova dětského sboru ztvárnila řadu dětských rolí ve Státní opeře Praha a v Národním i Stavovském divadle. Vystudovala obor herectví a moderování a poté absolvovala obor pedagogika, psychologie a metodika zpěvu na pražské HAMU. V Pachmanově scénickém oratoriu Mistr Jan Hus stvárnila roli husovy Matky a Dobra. Toto oratorium získalo cenu Nadace Vize 97 Václava a Dagmar Havlových (cena prezidenta republiky ČR) v rámci Mezinárodního festivalu Zlatá Praha.

Založila hudební těleso ArtHarmony. Jde o umělce, kteří koncertují na českých i světových podiích. Jejich hudba je postavena na základní sestavě – zpěv Dita Hořínková, klavír Pavel Voráček, housle Petr Maceček.

Kromě již zmíněných divadel Dita působila jako sólistka v dalších předních pražských divadlech Goja music hall, Divadlo Broadway, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Milenium a na letní scéně zámku Hluboká. Spolupracovala také s oblastními divadly a to s divadlem J. K. Tyla v Plzni nebo s Městským divadlem Most či s divadlem F. X. Šaldy v Liberci.