Josef Špaček, Radek Baborák a Ukrajinsko-Česká Sinfonietta

A. Rejcha – Overtura C dur. op.24
O. Brousek – Sinfonietta “La Petite Joie”
— přestávka —
L. van Beethoven – Koncert pro housle a orchestr D dur op. 61

 

Josef Špaček je houslista, který si svou hrou podmaňuje publikum celého světa a řadí se mezi nejvýraznější talenty své generace. Jeho hra vyniká technickou jistotou, virtuozitou, osobitým výrazem a širokým rozsahem barevnosti zvuku.
Vystupuje s významnými orchestry po celém světě, v této sezóně jsou to např. Deutsches Symhonie Orchester (DSO) Berlin, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Česká filharmonie a Bamberští symfonikové, WDR Sinfonieorchester, Tonhalle-Orchester Zürich, Belgický národní orchestr nebo SWR Symphonieorchester Stuttgart.
Je zároveň žádaným komorním hráčem a pravidelným hostem renomovaných festivalů.

Jeho diskografie zahrnuje nejnověji unikátní album Cesty, zahrnující výběr českých duí pro housle a violoncello, jež s violoncellistou Tomášem Jamníkem nahrál pro vydavatelství Supraphon v dubnu 2022.
Josef Špaček studoval pod vedením renomovaných pedagogů Idy Kavafian a Jaime Lareda na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii a Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. Studium na Pražské konzervatoři absolvoval pod vedením Jaroslava Foltýna. V roce 2011 se stal historicky nejmladším koncertním mistrem České filharmonie a na této pozici setrval devět sezón až do roku 2020. Nyní s Českou filharmonií pravidelně spolupracuje v pozici rezidentního umělce.

Josef Špaček hraje na housle “LeBrun; Bouthillard” Guarneri del Gesù cca. 1732 zapůjčené od společnosti Ingles & Hayday.

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti mezinárodní klasické hudební scény. Od svého sólového debutu v roce 1989, spolupracuje s mnoha světovými orchestry a špičkovými dirigenty. Po mnohaletém působení na postu sólohornisty (Berlínská Filharmonie) a obohacen řadou zkušeností na poli komorní hudby, uměleckým vedením souborů (Baborak Ensemble, Horn Chorus, Afflatus Quintet), se od roku 2008 začal paralelně věnovat kariéře dirigenta. Baborák také působí jako profesor na Barenboim-Said Academy v Berlíně.

V roce 2011 iniciuje založení festivalového orchestru Česká Sinfonietta, jehož je šéfdirigent a od roku 2013 přebírá umělecké vedení Pražských komorních sólistů. Radek Baborák mimo to spolupracuje s orchestry Duisburger Philharmoniker, Das Symfonie Orchester Berlin, Thüringer Philharmonie, Rheinisches Philharmonie, Malaysian Philharmonic orchestra, Istanbul state orchestra, Mozarteum orchester Salzburg, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Symfonický orchestr Hl.m.Prahy FOK, Prague Philharmonia-PKF a další. Jako dirigent/sólista vystoupil na renomovaných festivalech jako Maggio muicake Fiorentino, Mozartwoche Salzurg, Pacific music festival, Marta Argeritch festival Beppu, Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl..
 
Ukrajinsko-Česká Sinfonietta je symfonický orchestr, který vznikl na základech souboru Baborák Ensemble a debutoval na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro v roce 2011. Česká Sinfonietta se představila publiku na koncertech ve Španělském sále, Rudolfinu, Obecním domě a vystoupila na festivalech MHF Dvořákova Praha, Lípa Musica nebo Svatováclavský hudební festival. Zcela jedinečná je spolupráce s Národním festivalem Smetanova Litomyšl, na němž patří těleso ke stálicím programu. Koncerty České Sinfonietty jsou pravidelně přenášeny Českou televizí a Českým rozhlasem.@

Ivana Dohnalová – Švestková Obor harfa studovala od roku 1998 na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě prof. Ady Balové. Šestileté studium zde ukončila absolutoriem v roce 2004. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě doc. Mgr. Jany Bouškové, u které také v letech 2006 – 2011 absolvovala HAMU v Praze.

V letech 2012-2015 pedagogicky působila na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě a od září 2016 vyučuje na Konzervatoři Brno. Od srpna 2008 je první harfistkou Filharmonie Brno, od roku 2006 pravidelně spolupracuje také s PKF – Prague Philharmonia (Pražskou komorní filharmonií). V letech 2011-2015 spolupracovala s Lotyšským národním symfonickým orchestrem v Rize. V koncertních sezónách 2013 – 2016 pravidelně spolupracovala s Deutche Radio Philharmonie Saarbrückren Kaiserslautern. Je členkou Ostravské bandy, mezinárodního orchestru zaměřeného na soudobou hudbu. Účastní se projektu Orquestrina s Baborák Ensemble. Spolupracuje s Českou Sinfoniettou založenou a vedenou hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. V letech 2017 a 2018  byla příležitostně zvána ke spolupráci s ORF- Radio Symphony orchestra ve Vídni. Je pravidelně zvána do porot mezinárodních soutěží. 

V roce 2002 účinkovala na VIII. Světovém harfovém kongresu v Ženevě. V roce 2004 jí bylo uděleno stipendium Magdalény Jakubské, čímž získala možnost zúčastnit se letních mistrovských kurzů na Americké univerzitě Eastman School of Music v Rochesteru u prof. Kathleen Bride. Vystupovala na všech ročnících festivalu Harfové dny Ostravě, kde v roce 2004 uvedla spolu s Magdalénou Frankovou českou premiéru Dvojkoncertu pro hoboj, harfu a komorní orchestr Witolda Lutoslawského za doprovodu Janáčkova komorního orchestru. S mezinárodním studentským orchestrem Europera vystoupila jako sólistka v Německu, Polsku, Itálii a České republice v koncertní sezóně 2006/2007. V roce 2007 účinkovala spolu se členy Pražské komorní filharmonie v Centru Paul Klee v Bernu. V červnu 2008 vystoupila na festivalu Mitte Europa v Sohlandu.

Jako sólistka účinkovala s PKF – Prague Philharmonia, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře, Komorním orchestrem Leoše Janáčka, Collegiem 21, Ostravskou bandou a mezinárodním studentským orchestrem Europera. 

Josef Špaček
Hornista a dirigent Radek Baborák
Ukrajinsko-Česká Sinfonietta
Ivana Dohnalová
Miroslav Sekera