Alma Ansámbl

Hornista Radek Baborák patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti mezinárodní klasické hudební scény. Od svého sólového debutu v roce 1989, spolupracuje s mnoha světovými orchestry a špičkovými dirigenty. Po mnohaletém působení na postu sólohornisty (Berlínská Filharmonie) a obohacen řadou zkušeností na poli komorní hudby, uměleckým vedením souborů (Baborak Ensemble, Horn Chorus, Afflatus Quintet), se od roku 2008 začal paralelně věnovat kariéře dirigenta. Baborák také působí jako profesor na Barenboim-Said Academy v Berlíně. 

V roce 2011 iniciuje založení festivalového orchestru Česká Sinfonietta, jehož je šéfdirigent a od roku 2013 přebírá umělecké vedení Pražských komorních sólistů. Radek Baborák mimo to spolupracuje s orchestry Duisburger Philharmoniker, Das Symfonie Orchester Berlin, Thüringer Philharmonie, Rheinisches Philharmonie, Malaysian Philharmonic orchestra, Istanbul state orchestra, Mozarteum orchester Salzburg, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Symfonický orchestr Hl.m.Prahy FOK, Prague Philharmonia-PKF a další. Jako dirigent/sólista vystoupil na renomovaných festivalech jako Maggio muicake Fiorentino, Mozartwoche Salzurg, Pacific music festival, Marta Argeritch festival Beppu, Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl.

Klavírista Miroslav Sekera se v roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i  v zahraničí, jako například: 1. cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních, 1. cenu v soutěži pořádané HAMU (Stipendium firmy YAMAHA), 2. cenu v mezinárodní soutěži v Gaillardu ve Francii.   V roce 2016 obdržel cenu hudební společnosti “Salon de Virtuosi” v New Yorku.

Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Sekera navštívil jako sólový i komorní hráč prestižní pódia, zejména ve Vídni (Wien Konzerthaus, Musikverein), ve Washingtonu (The Kennedy Center), v Tokiu (Opera City Concert Hall) a mnoha dalších městech po celém světě. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, předními českými orchestry a festivaly.  K jeho stálým uměleckým partnerům patří houslista Josef Špaček se kterým nahrál CD pro   firmu Supraphon, mezzosopranistka Dagmar Pecková, či hornista Radek Baborák. V roce 2016 debutoval ve Dvořákově síni pražského    Rudolfina v rámci cyklu “Světová klavírní tvorba”. Minulý rok vystoupil na klavírním festivalu R. Firkušného. V roce 2019 koncertoval po Japonsku s legendárním      cellistou Tsuyoshi Tsutsumi a v témže roce vystoupil jako sólista na mezinárodním festivalu v japonské Karuizawě, kde provedl 2. klavírní koncert J. Brahmse B dur Op. 83.  V dubnu vydal  Supraphon jeho sólové CD s díly F. Liszta a B. Smetany. V roce 2020 vydal  Supraphon jeho sólové CD s díly F. Liszta a B. Smetany, které mj. získalo ocenění na Pizzicato.lu

Alma Ansámbl Smyčcový soubor ve složení Silvie Hessová, Martina Bačová, Věra Binarová a Hana Baboráková Shabuová patří k předním komorním hráčkám a představily se posluchačům doma i ve světě. Hlavní ideou souboru je zachovat uměleckou individualitu sólistek a zároveň rozšiřovat tvorbu ve spojení hudby s výtvarným uměním, tancem a divadlem. Inspirací k založení Alma Ansámblu se stala osobnost i životní příběh významné hudebnice a houslistky Almy Rosé. Její umělecké vzdělání, ambice, láska k hudbě a především její odvaha zůstávají pro soubor velkou inspirac.