Má vlast / B. Smetana

Doplniť text….

Cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany „Má vlast“ v ojedinělém provedení pro dva klavíry přednesou přední čeští pianisté Miroslav Sekera a Jaroslava Vernerová Pěchočová. Koncert zazní v předvečer státního svátku 24.září.2024 a je součástí koncertního cyklu ROK NA 4 DOBY. Generálním partnerem cyklu je Nadační fond Škoda Auto.

Slavné dílo českého skladatele Bedřicha Smetany, Má vlast je inspirováno českou historií, legendami a krajinou. Má vlast je vrcholné dílo, cyklus šesti symfonických básní, a vznikla v letech 1874 až 1879, kdy byl již skladatel zcela hluchý. V době vzniku díla Smetana žil nedaleko Mladé Boleslavi, v hájovně v Jabkenicích. Jednotlivé části Mé vlasti jsou Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník.

Smetana se rozhodl učinit ze svého velkého a zásadního díla také kompozici klavírní, ať už ve snaze skladbu zpopularizovat, nebo zpřístupnit i tam, kde se nedá předpokládat, že by ji mohl hrát orchestr. Jedná se o virtuózní a emocionálně strhující záležitost, která vás unese do světa klavírního mistrovství.

Miroslav Sekera (1975) patří jedinečností svého projevu a smyslem pro barvu tónu k našim nejvýraznějším klavírním osobnostem. Od tří let se věnoval hře na klavír a housle. Díky svým hudebním schopnostem byl vybrán do role malého W. A. Mozarta ve filmu Amadeus režiséra Miloše Formana z roku 1984. Později se rozhodl věnovat pouze hře na klavír; studoval na Pražské konzervatoři a na HAMU, kde u profesora Miroslava Langera studium v roce 1999 dokončil. Účastnil se řady interpretačních soutěží, kde získal přední ocenění; mj. cenu v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních, mezinárodní soutěži ve francouzském Gaillardu, v roce 2002 zvítězil v mezinárodní soutěži J. Brahmse v Portschachu. Vydal několik kompaktních disků, spolupracuje též s Českým rozhlasem a koncertuje v Česku i v zahraničí. V roce 2011 vystoupil na festivalu Pražské jaro. Je laureátem mnohých domácích i zahraničních soutěží a jako sólový i komorní interpret navštěvuje prestižní pódia, zejména ve Vídni, ve Washingtonu, v Tokiu a na mnoha dalších místech po celém světě.

Jaroslava Vernerová Pěchočová (1976) je nejžádanější klavíristka současnosti, studovala na pražské AMU u prof. Ivana Moravce. Absolvovala také mistrovské kurzy u Nelly Akopian a v roce 2002 tříměsíční postgraduální studium v Londýně na Royal College. Vernerová je vítězkou Mezinárodní Smetanovy klavírní soutěže v Hradci Králové 96 a laureátkou některých zahraničních jako Wroclaw 95, Missouri 98, Wales 2001. Byla angažována prakticky všemi tuzemskými orchestry včetně ČF, FOK, Filharmonie Brno, Janáčkovo filharmonie Ostrava, Moravská filharmonie Olomouc ad., ale i v zahraničí jako např. Gunma Symphony Orchestra, Royal Liverpool Orchestra s řadou dirigentů.Byla pozvána k hostování s BBCSymphony Orchestra na festivalu PROMSv Royal Albert Hall v Londýně. Se sólovými recitály byla zařazena mj. do cyklů Světová klavírní tvorba (FOK), Tonnhalle (Zurich), Concert Series in Osaka. Music and Beyond in Ottawa (Canada). Opakovaně se představila na mezinárodním festivalu Pražské jaro, naposledy v roce 2020 v rámci Firkušného festivalu. V roce 2010 natočila pro francouzskou společnost Praga Digital kompaktní disk s Janáčkovým dílem pro sólový klavír. Tato nahrávka získala jedno z nejprestižnějších ocenění ve Francii CD CHOC, v Čechách byla vyhlášena jako TIP Harmonie a na belgickém rádiu Classic se zařadila mezi TOP 10. U téže společnosti natočila Vernerová – Pěchočová další dva kompaktní disky. Jednak recitál Chopin – Schumann a dále tři klavírní koncerty W. A. Mozarta. Deska získala všech pět zlatých hvězd Diapasonu.