Jabkenice Open Air

Bedřich Smetana – Smyčcový kvartet č.1 „Z mého života“

Antonín Dvořák – písňový cyklus Cypřiše

Hudební oslava 200 let narození Bedřicha Smetany v myslivně, kde žil a skládal svá největší díla.

Doubravka Součková se narodila v Hodoníně. Absolvovala brněnskou konzervatoř a poté Janáčkovu akademii múzických umění, kde se vzdělávala pod vedením sopranistky Heleny Kaupové, a kde v roce 2020 získala titul MgA. Získala ocenění řady soutěží, například Soutěžní přehlídky konzervatoří v Pardubicích, Pěvecké soutěže Olomouc či Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala i několik vedlejších ocenění. 

První jevištní zkušenosti získala již během studií. Pro komorní operu JAMU nastudovala například Královnu noci v Mozartově Kouzelné flétně, Chytračku ve stejnojmenné opeře Carla Orffa či Zuzanku v Mozartově Figarově svatbě. 

Její debut v profesionálním divadle se odehrál na prknech Národního divadla v Praze, kde se představila jako Jano v opeře Její pastorkyňa Leoše Janáčka. Dále zde ztvárnila Oscara ve Verdiho Maškarním plese, Číšníčka ve Výletech páně Broučkovy Leoše Janáčka, První žínku v Dvořákově Rusalce, Královnu noci v Kouzelné flétně, Zerlinu v Mozartově Donu Giovannim, Frasquitu v Bizetově Carmen, Mladou Mařenku ve Smetanově Prodané nevěstě, Laurettu v Pucciniho komedii Gianni Schicchi, Madeleine v operetě Ples v Hotelu Savoy Paula Abrahama a Sirénu v Dvořákově Armidě.

V divadle J. K. Tyla v Plzni vystoupila v roli Ofélie v Thomasově opeře Hamlet, za kterou byla nominována na Cenu Thálie. S touto rolí hostovala také v německém Krefeldu. V Plzni dále zpívala Iliu v Mozartově Idomeneovi, Micaelu v Bizetově Carmen a Cunegonde v Bernsteinově opeře Candide. Je také pravidelným hostem Národního divadla Brno. Vystupuje zde v Pucciniho opeře Bohéma jako Musetta, v Händelově Alcině jako Morgana, Nannetta ve Verdiho opeře Falstaff a Valencies ve Veselé vdově Franze Lehára. V Jihočeském divadle vystupuje coby Helena Trojská v opeře Mefistofeles Arriga Boita či Terinka v Dvořákově Jakobínovi. V Národním divadle moravskoslezském se představila jako Juliette ve stejnojmenné opeře Bohuslava Martinů a Elinor v opeře Bílý pán Jaroslava Křičky. Obě tyto role jí vynesly nominaci na cenu Jantar.

Věnuje se také staré hudbě. Se souborem Musica Florea vystoupila v roli Bärbchen v uvedení singspielu Vesnický trh Jiřího Antonína Bendy, se souborem Volantes orchestra scénicky uvedla oratorium Il Davide nella Valle di Terebintho Karla Ditterse von Dittersdorfa. Ve spolepráci Collegia 1704 a Národního divadla Brno vznikla inscenace opery Alcina Georga Friedricha Händela, ve které zazpívala Morganu. Za tuto roli byla nominována na cenu Thálie.

Kukal Quartet byl založen na podzim roku 2020 čtyřmi nadějnými hráči mladé generace, kteří si váží odkazu české kvartetní školy. Cílem, který si ansámbl klade, je spojit tuto tradici s moderním hudebním přístupem, jejž si jeho členové mohli osvojit během studií na prestižních univerzitách ve Vídni, Salcburku, Berlíně, Drážďanech a v Praze. Soubor nese jméno významného českého soudobého skladatele Ondřeje Kukala.

Navzdory své krátké existenci získalo kvarteto v květnu 2021 třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Jeho lektory jsou přední osobnosti české hudební scény Peter Jarůšek (Pavel Haas Quartet), Jakub Fišer (Bennewitz Quartet) a Tomáš Jamník. Soubor absolvoval také masterclassy s renomovanými osobnostmi jako jsou Yo-Yo Ma, Alfred Brendel, Noah Bendix-Balgley, Allan Nilles, Josef Špaček, Jan Fišer a Lukáš Vondráček. Kukal Quartet uvedl řadu koncertů, mj. na festivalech Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Styriarte Graz, a vystoupil společně s věhlasným violoncellistou J. P. Maintzem v koncertní řadě Atria na Žižkově. V roce 2024 čeká kvarteto desítky koncertů po celé České republice a zavítá také na mezinárodní festivaly ve Velké Británii, Španělsku, Belgii nebo Bulharsku.